Spalanie odpadów w domowych piecach grzewczych jest nielegalne. Zakaz spalania wynika wprost z ustawy o odpadach, a dokładnie z art. 155 cytowanej ustawy, który mówi, że termiczne przekształcanie odpadów (spalanie), prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów. Za odpad rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub co do których pozbycia jest zobowiązany.
Kontrole palenisk w gminach mogą przeprowadzać strażnicy miejscy, jak również upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta. Podstawą prawną prowadzenia takich kontroli w indywidualnych urządzeniach grzewczych jest art.379 ust.1 ustawy Prawo ochrony środowiska, z którego wynika, m.in. że burmistrz miasta sprawuje kontrole przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów. W tym miejscu należy dodać, że kontrolujący jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcą i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których jest prowadzona działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00-22.00 na pozostały teren, w tym przypadku chodzi m.in. o prywatne nieruchomości.
Za naruszenie zakazu spalania odpadów grozi kara aresztu lub grzywny. W trakcie przeprowadzanych czynności przez strażników i wykryciu na miejscu naruszenia zakazu spalania można nałożyć mandat lub skierować sprawę do Sądu. W spornych sprawach można pobrać próbkę popiołu z paleniska i przekazać do laboratorium celem przeprowadzenia analizy chemicznej składu popiołu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla sprawcy, jeśli wykryje się niedozwolone substancje a koszt takiego badania wynosi ponad 600zł.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że emisja z domowych pieców, kotłów czy kominków stanowi duże źródło zanieczyszczenia, jeśli nie największe, zwłaszcza pyłami i różnego rodzaju substancjami rakotwórczymi. Wprowadzanie odpowiednich przepisów regulujących powyższe kwestie poprzez zakazy i nakazy, przyczyniają się i dają zielone światło do zmniejszenia i redukcji zanieczyszczeń. Jednak same przepisy nie wystarczą aby nastąpiła znacząca poprawa. Prowadzone systematyczne kontrole dają możliwość weryfikacji spalanych materiałów w piecach grzewczych. Uświadamianie mieszkańców jest również przyczynkiem do minimalizacji zatruwania środowiska. Najprościej można powiedzieć, że „czym palimy - tym oddychamy”.
Straż miejska od początku sezonu grzewczego 2022/2023 do końca stycznia 2023 r. przeprowadziła łącznie 183 kontrole na posesjach pod kątem spalania odpadów i innych zabronionych materiałów w piecach, w wyniku których nałożyła 2 mandaty karne oraz pobrała 1 próbkę popiołu z paleniska do analizy. W tym przypadku dalsze postępowanie będzie zależało od otrzymanego wyniku z laboratorium.
Mając powyższe na uwadze, działania straży miejskiej będą w dalszym ciągu realizowane systematycznie, przede wszystkim w celu poprawy jakości powietrza, co powinno przełożyć się na zdrowie mieszkańców miasta Kostrzyn nad Odrą.