Dziecko rodzi się z szeregiem praw, których przestrzeganie jest warunkiem prawidłowego rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa. Podstawowym z nich jest prawo do bezpiecznego życia. 19 listopada przypominamy o tym obchodząc Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.
Środowisko wychowawcze wpływa na rozwój każdego młodego człowieka. Zaspokojenie potrzeb, budowanie relacji jest bazą do prawidłowego funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Od najmłodszych lat istnieje pewien stopień zależności od osób dorosłych, które odpowiadają za zaspokajanie potrzeb najmłodszych. Kluczową wartością jest potrzeba bezpieczeństwa, to ona warunkuje zaspokajanie innych potrzeb. Kiedy dziecko doświadcza lęku, obaw, poniżenia, jego rozwój nie może przebiegać prawidłowo. Wówczas jest narażone na szereg trudności, które mogą być obecne przez całe dorosłe życie.
Przemoc wobec dzieci w Polsce jest problemem wciąż aktualnym. Jak czytamy na stronie fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” (organizacja, która kompleksowo zajmuje się problematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci - https://fdds.pl/):
- „79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy”,
- „26 % nastolatków zostało wykorzystanych seksualnie bez kontaktu fizycznego, 8% - z kontaktem fizycznym”,
- „32 % dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej”.
Co każdy z nas może zrobić, aby zapobiegać przemocy wobec dzieci?
Zapobieganie przemocy wobec dzieci to zadanie dla całego społeczeństwa.
Oto, co każdy z nas może zrobić, aby pomóc w ochronie najmłodszych przed przemocą:
- Edukacja i świadomość – zwiększ swoją wiedzę na temat przemocy wobec dzieci i jej konsekwencji. Zrozumienie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.
- Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze – bądź świadomy potencjalnych sygnałów wskazujących na to, że dziecko może być ofiarą przemocy i reaguj, gdy je zauważysz.
- Zgłaszanie podejrzeń – jeśli podejrzewasz, że dziecko jest ofiarą przemocy, zgłoś to odpowiednim służbom. W wielu krajach zgłaszanie takich podejrzeń jest obowiązkowe i chronione prawnie.
- Wspieraj rodziny w potrzebie – przemoc w rodzinach często ma miejsce w sytuacji izolacji i stresu. Wspieranie rodzin, które przeżywają trudności, może zapobiec eskalacji napięć do przemocy.
- Propaguj pozytywne metody wychowania – promuj w swojej społeczności metody wychowania bez przemocy i zachęcaj do korzystania z pozytywnych technik dyscyplinowania, takich jak dialog, wzmacnianie pozytywnych zachowań i ustanawianie jasnych granic.
- Wolontariat i wsparcie organizacji – włącz się w działalność lokalnych organizacji pracujących na rzecz zapobiegania przemocy wobec dzieci i wspierania ofiar.
- Edukacja dzieci – ucz dzieci, jak rozpoznać niebezpieczne sytuacje, jak mówić „nie” i jak szukać pomocy u zaufanych dorosłych.
- Bądź dobrym przykładem – dzieci uczą się poprzez obserwację. Praktykowanie empatii, szacunku i nienagannego zachowania jest kluczowe, aby być dobrym przykładem dla dzieci.
- Angażuj się w politykę społeczną – wspieraj politykę i programy społeczne mające na celu ochronę dzieci, poprawę systemów opieki społecznej i edukacyjnej oraz zapewnienie wsparcia dla ofiar przemocy.
- Szkolenia i warsztaty – uczestnicz w szkoleniach dotyczących zapobiegania przemocy wobec dzieci, aby lepiej rozumieć, jak pomagać i reagować w odpowiedni sposób.
Każdy z nas może przyczynić się do zapewnienia dzieciom bezpiecznego dzieciństwa i przyszłości wolnej od przemocy. To wspólna odpowiedzialność i działania każdego mogą mieć realny wpływ na zmniejszenie tego problemu w społeczeństwie.
Pamiętajmy, że dzieci są przyszłością, zadbajmy wspólnie, aby nasza przyszłość była szczęśliwa, a nie „skrzywdzona”.